UAB "Baltijos vertimai" logotipas lietuvių kalba

Lietuvių kalbos vartosenos patarimai, 2014/11

Euro vartosena

Artėjant  2015-ųjų sausio 1-ąjai aptarsime aktualią temą – euro vartoseną.

Euro trumpinimas 
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 2014 m. balandžio 10 d. posėdyje nutarta teikti tokią euro santrumpą.Eur (plg. lito santrumpa Lt)
Prireikus galima vartoti tarptautinį kodą.EUR arba simbolį 
Piniginio vieneto dalies pavadinimo santrumpa ta pati.ct (be taško)
Pereinamuoju laikotarpiu, kol apyvartoje bus ir lito centai, ir euro centai, galima terpti žodį arba santrumpą.2 euro centai, 2 euro ct, 2 Eur ct
Atkreiptinas dėmesys, kad santrumpa, kodas ar simbolis vartojami po skaitmeninės raiškos (darant tarpą).250 eurų, 250 Eur, 250 EUR, 250 
Netaisyklinga vartosena
EuroEuropos Sąjungos bendrosios valiutos pavadinimas lietuvių kalboje turi būti vartojamas adaptuotas – su lietuviškomis linksnių galūnėmis: euraseuro, eurui, eurą, euru, eure, eurai, eurų, eurams, eurus, eurais, euruose.
EurozonaKadangi turimas omenyje ne tarptautinis elementas euro- (reiškiantis sąsają su Europa, ypač su Europos sąjunga arba Europos Ekonomine Bendrija), o piniginis vienetas (euras), rašytina atskirai – euro zona.
Euro kursas – 1 prie 3,4528?Pinigų keitimo ar kitokių proporcijų santykiui reikšti prielinksnis prie nevartotinas. Todėl valiutos kursas yra 1 euras ir 3,4528 lito, o pinigus keičiame santykiu vienas euras su 3,4528 lito.
20,6 eurųKai nurodoma suma ir dalis po kablelio, rašytinas dalies kilmininkas – 20,6 euro.
1.5 euroDešimtainės ir šimtainės skiriamos kableliais, todėl 1,5 euro.
Konvertuojama valiutaTerminas sudaromas vartojant įvardžiuotinę formą, todėl – konvertuojamoji valiuta.
ValiutavimasTai netaisyklingas ekonomistų vartojamas terminas. Gali būti vartojama aprūpinimas valiuta, valiutos perdavimas, pavedimo vykdymas, lėšų įskaitymas.
Vieninga valiutaLietuvių kalboje žodis vieningas vartojamas tik pirmąja „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ nurodyta reikšme – pasižymintis vienybe. Valiuta su vienybe neturi nieko bendra, todėl reikia sakyti – bendra Europos Sąjungos valiuta.

Pateikite užklausą

Atsakysime per 1 darbo valandą