UAB "Baltijos vertimai" logotipas lietuvių kalba

Įdomūs lietuvių kalbos faktai

Ar pastebėjote, kad kiekvienais metais tarp vasario 16 d. ir kovo 11 d. nuvilnija didžiulė lietuvių kalbai skirtų renginių banga. Tikras kalbos medaus mėnuo! Kalba – tautos istorija, sklindanti iš mūsų lūpų pačiais įvairiausiais žodžiais ir besisukanti minčių verpetais. O kalbininkai – tarsi archeologai ieško žodžio kilmės šaknų, seka kalbos kaitos gijų takais. Vasario 24 d. Šiaulių valstybinė kolegija organizavo Lietuvių kalbos dienų renginį – humanitarinių mokslų daktarės Rūtos Kazlauskaitės paskaitą „Įdomūs lietuvių kalbos faktai“. Štai keletas įdomybių, kuriomis norisi pasidalinti po šio renginio.

  • Žodis „žmogus“ – vyriškosios giminės, o „žmonės“ – moteriškosios.
  • „Žmogus“ reiškia „esantį ant žemės“, „einantį žeme“ ir yra kildinamas iš senovinio „žmuo“.
  • Daugiausia sinonimų turi veiksmažodis „žingsniuoti“.
  • Žodžiai „vyresnis“ ir „vyriausias“ yra kildinami iš žodžio „vyras“.
  • Dažniausiai kalboje yra vartojamas kilmininko linksnis, nusakantis priklausymą, turėjimą.
  • „Svečias“ yra tik vyriškosios giminės ir kildinamas iš žodžio „svetimas“, t. y. grėsmingas (kokia nesvetinga reikšmė, tiesa?)
  • Na, o žodis štai „viešnia“ – yra tik moteriškosios giminės, nuo žodžio „vaišinti“ (o jei jau vaišinu, tai grėsmės nekeliu)
  • Užsieniečiai pastebi skambesio paralelių tarp ištekėjusios moters pavardės su -ienė ir kai kurių patiekalų pavadinimų, pavyzdžiui, „kopūstienė“, „kiaušinienė“, „obuolienė“…

Kasdienybė mus užhipnotizuoja ir daugelis dalykų jau nebestebina. Ir atvirkščiai, jei atsiduriame naujoje vietoje – viskas įdomu.  Taip pat yra ir su kalba. Net nesusimastydami įvelkam savo mintis į žodžius. Kartais susikalbame, o kartais – nepavyksta. Kai kalboje esi „naujokas“, įžvelgi tai, ko kasdieniai kalbos vartotojai jau nebepastebi ir įdomūs lietuvių kalbos faktai tikrai stebina. Taip vaikai mamos aukštakulnius pavadina „kaukšiukais“, tėtį, lenkiantį kitas mašinas, „greitininku“, o rūkalių – „cigaretininku“. Žodžiai negirdėti, bet puikiai supranti, kas norėta pasakyti. Išlikime smalsūs kasdienybėje!

Kviečiame prisijungti ir sekti mūsų naujienas Facebook.

Jei domitės vertimu, susisiekite svetainėje pateiktais kontaktais arba atsiųskite užklausą.

Pateikite užklausą

Atsakysime per 1 darbo valandą