Įdomūs lietuvių kalbos faktai

Ar pastebėjote, kad kiekvienais metais tarp vasario 16 d. ir kovo 11 d. nuvilnija didžiulė lietuvių kalbai skirtų renginių banga. Tikras kalbos medaus mėnuo! Kalba – tautos istorija, sklindanti iš mūsų lūpų pačiais įvairiausiais žodžiais ir besisukanti minčių verpetais. O kalbininkai – tarsi archeologai ieško žodžio kilmės šaknų, seka kalbos kaitos gijų takais. Vasario 24 d. Šiaulių valstybinė kolegija organizavo Lietuvių kalbos dienų renginį – humanitarinių mokslų daktarės Rūtos Kazlauskaitės paskaitą ĮDOMŪS LIETUVIŲ KALBOS FAKTAI. Štai keletas įdomybių, kuriomis norisi pasidalinti po šio renginio.

  • Žodis „žmogus“ – vyriškosios giminės, o „žmonės“ – moteriškosios.
  • „Žmogus“ reiškia „esantį ant žemės“, „einantį žeme“ ir yra kildinamas iš senovinio „žmuo“.
  • Daugiausia sinonimų turi veiksmažodis „žingsniuoti“.
  • Žodžiai „vyresnis“ ir „vyriausias“ yra kildinami iš žodžio „vyras“.
  • Dažniausiai kalboje yra vartojamas kilmininko linksnis, nusakantis priklausymą, turėjimą.
  • „Svečias“ yra tik vyriškosios giminės ir kildinamas iš žodžio „svetimas“, t. y. grėsmingas (kokia nesvetinga reikšmė, tiesa?)
  • Na, o žodis štai „viešnia“ – yra tik moteriškosios giminės, nuo žodžio „vaišinti“ (o jei jau vaišinu, tai grėsmės nekeliu)
  • Užsieniečiai pastebi skambesio paralelių tarp ištekėjusios moters pavardės su -ienė ir kai kurių patiekalų pavadinimų, pavyzdžiui, „kopūstienė“, „kiaušinienė“, „obuolienė“…

Kasdienybė mus užhipnotizuoja ir daugelis dalykų jau nebestebina. Ir atvirkščiai, jei atsiduriame naujoje vietoje – viskas įdomu. Taip pat yra ir su kalba. Net nesusimastydami įvelkam savo mintis į žodžius. Kartais susikalbame, o kartais – nepavyksta. Kai kalboje esi „naujokas“, įžvelgi tai, ko kasdieniai kalbos vartotojai jau nebepastebi. Taip vaikai mamos aukštakulnius pavadina „kaukšiukais“, tėtį, lenkiantį kitas mašinas, „greitininku“, o rūkalių – „cigaretininku“. Žodžiai negirdėti, bet puikiai supranti, kas norėta pasakyti.Išlikime smalsūs kasdienybėje!

Pateikite užklausą

Atsakysime per 1 darbo valandą