UAB "Baltijos vertimai" logotipas lietuvių kalba

Pašto terminai ir jų vartojimas

Sudarykite puikų pirmąjį įspūdį! Kaip prasideda Jūsų pažintis su būsimu verslo partneriu ar klientu? Lengviausia, žinoma, susipažinti susitikus gyvai. Demonstruoti geras manieras, skoningą aprangą ir laikytis etiketo taisyklių. Sudėtingiau – pirmu skambučiu. Tačiau ir šiuo atveju kalbantis gyvai ir juokaujant palyginti lengva sudaryti gerą pirmąjį įspūdį. Na, o jei pažintis prasidės laišku, negalėsite pademonstruoti savo manierų, iškalbos, beliks parodyti tik savo išmanymą. Visą Jūsų charizmą galės perteikti tik nepriekaištingas laiškas. Tačiau net jei laiškas bus parašytas nepriekaištingai, ar jį perskaitys, priklausys nuo voko (jei siųsite laišką paštu) arba nuo laiško pavadinimo, jūsų adreso (jei siųsite elektroninį laišką). Šiais laikais jau niekas nenaudoja specialaus laiškų popieriaus ir nekvėpina voko. Savo pagarbą rodome taisyklingai užrašydami adresus, vartodami taisyklingus terminus. Pašto terminai ir jų vartojimas gali pralaužti bendravimo ledus. Jei rašysite taisyklingai, jūsų pirmasis gyvas susitikimas su klientu ar partneriu jau visai ne už kalnų!

Svarbiausi pašto terminai ir jų vartojimas:

Neteiktinas terminas

Teiktinas terminas

Pastabos

Aviapaštas

Oro paštas

Aviapaštas – vengtina vartoti svetimybė. Lietuviškas pakaitas yra oro paštas.

E-paštas

El. paštas, el. p.,e. paštas, e. p.

Elektroninis verslas, elektroninis parašas, elektroninis bankas ir kt. yra žodžių junginiai, kurių trumpinamas tik pirmas žodis, todėl brūkšnelis neįmanomas, čia reikia taško. Taigi ne e-verslas, o e. verslas, ne e-parašas, o e. parašas, ne e-bankas, o e. bankas. Elektroninis paštas siūlytas trumpinti el. paštas arba el. p., tačiau derinant prie sistemos galimi ir tokie sutrumpinimai: e. paštas arba e. p.

Pilnas adresas

Visas adresas, netrumpintas adresas, nesutrumpintas adresas

Pilnas adresas – geriau nevartoti. Turėtų būti visas adresas, netrumpintas adresas, nesutrumpintas

Svajonės g. 15a

Svajonės g. 15A

Pastato ar pastatų komplekso numeris rašomas skaičiumi (-iais) arba skaitmens (-ų) ir didžiosios raidės kombinacija

abonentinė dėžutė

pašto dėžutė (p. d.)

Pasenęs pavadinimas. Dabar vartojamas pavadinimas pašto dėžutė. Santrumpa p. d.

Ekspressiunta

Skubioji siunta

Žodis ekspressiunta neteiktinas dėl hibridinės darybos.

E-mailas, imeilas

Elektroninis paštas, elektroninis laiškas

E-mailas, imeilas – didžiosios kalbos klaidos.

Blisterinis vokas

Pūslinis vokas

Žodis blisterinis, blisterinė neteiktinas dėl hibridinės darybos. Teikiami vartoti lietuviški pakaitai: pūslinis, pūslinė; pūslėtas, pūslėta. Todėl ne blisterinis, o pūslinis vokas.

Markutė

Pašto ženklas

Markutė – neteiktina vartoti dėl hibridinės darybos, vartotina pašto ženklas.

Indeksas

Kodas

Nuo 2004 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauji pašto kodai. (Žodis kodas pakeitė ankstesnį terminą indeksas, nors, Kalbos komisijos nuomone, keisti terminą nebuvo pagrindo.)PASTABA: Adresuojant pašto siuntą, siunčiamą Lietuvoje, prieš pašto kodą valstybės kodo LT rašyti nebūtina. Šalies pavadinimo santrumpa LT vartojama adresuojant laiškus ir siuntas į užsienį. 

AB „Lietuvos paštas“

AB Lietuvos paštas

Lietuvos paštas yra tiesioginės reikšmės pavadinimas, todėl rašomas be kabučių. (kaip VšĮ Lietuvos nacionalinis radijas ir televizijaAB Kalvarijų vaistinėKlaipėdos kelionių agentūra).

Jei vis tik abejojate paties laiško stilistika, galvojate, kad galėjote netyčia praleisti kablelį ar raidę, mes visuomet pasirengę Jums padėti. Pašto terminai ir jų vartojimas – mums lengvai gliaudomas riešutas, patikrinsime ir viso laiško turinį. Mūsų kompetentingos redaktorės pasirengusios Jums padėti. Sužinokite apie redagavimo paslaugą daugiau. Siųskite užklausą ir sužinokite, kiek kainuos suredaguoti Jūsų tekstą.

Pateikite užklausą

Atsakysime per 1 darbo valandą